עמותת בראשית לשלום

שלושה שבועות של שיכרון חושים

עדנה קלו-ליבנה

אני חייבת לעצור רגע ולשתף את בית סאסא בכמה התרחשויות העוברות אצלי, ליָדי ואיתי, בשבועות האחרונים

לא הספקתי להודות לכל מי שנרתם בהתלהבות, בנועם ובסבר פנים יפות לקבלת שגריר איטליה ומישפחתו, כי מייד טסתי לאיטליה לפרוייקט נוסף ומדהים ביופיו. השגריר עצמו לקח אותי עד לשדה התעופה, ובדרך המשיך לשאול שאלות בעניין רב. אישתו ובנו התרשמו גם הם מן הביקור, מהאווירה המיוחדת שנשמו אצלנו, מדרך החיים שלנו ומהיופי שסאסא יודעת להציע. לאורך כל הדרך עברו על פנינו משאיות עמוסות בנגמ"שים וכלי רכב משוריינים בדרכם לעזה ולסביבה. השגריר קיבל עשרות טלפונים עם בקשות שונות, בין השאר בקשה לעזרה בשיחרור עיתונאים, נזירות ופעילי שמאל מאיטליה שנתקעו שם בידי החמאס.

נפרדנו בהבטחה שנארח גם את הבנות הבוגרות שלהם כשיבקרו בארץ, ונהיה זמינים כשירצו לראות קיבוץ מיוחד, שיתופי, השוכן במקום קסום כל כך.

ובאיטליה נסעתי לצפון מרכז המדינה, מחוז אמיליה רומניה, שם התרחשה לפני כשישה חודשים אחת מרעידות האדמה ההרסניות ביותר בהיסטוריה של המגף. כפרים שלמים קרסו, נשארו הקירות החיצוניים של הבתים ובפנים אין יותר קומות, אין יותר תיקרה. העיריות עברו לשכון באוהלי ענק. מיגדלים וארמונות מימי הביניים הפכו לערימות לבנים.

במאות הקודמות, בפינאלה אמיליה, עיירה קדומה מהתקופה הרומית, שכנה קהילה יהודית משגשגת ופורחת. אלווירה קסטלפראנקי הייתה מורה נערצת, עד שבשנת 1938, בעיקבות חוקי הגזע, נאסר עליה ללמד בבית הספר. אבל החינוך היה כל חייה, והיא המשיכה לתת בסתר שיעורי עזר בחינם לילדים במצוקה. היא הפכה למעין גיבורה, ואחרי המילחמה, כמחווה, הוענק שמה לבית הספר של העיירה, שכיום לומדים בו 1,500 תלמידים. רעידת האדמה הנוראה הרסה גם את אותו בית ספר, והדבר גרם עצב רב לכל תושבי המקום. נשות ויצ"ו, בשיתוף עם הקהילות היהודיות באיטליה, אימצו את העיירה ואת אזרחיה, וגייסו תרומות לבניית בית הספר מחדש. העבודה עכשיו בעיצומה, אך עדיין יש הרבה מה לעשות, והטראומה עמוקה וכואבת. נשות ויצ"ו האיטלקיות חשבו איך לגרום לילדים שימחה וקורת רוח, והזמינו אותי לשמח את ליבם!
המשך 8
לגרום שימחה אני אוהבת, והאתגר נהפך לחוויה מרתקת... ובמובן מסויים לסיטואציה פרדוקסלית: "ילדים, אתם עברתם אסון נורא מהטבע. אני באה ממדינה שבה, ממש עכשיו, מתרחש אסון אחר: מילחמה. אתם בטח דואגים לבית שלכם, לחפצים שאיבדתם... גם אצלנו נהרסו בתים ומיבנים, והכאב גדול וגם הפחד. ולי, ממש עכשיו, נודע שאחד הבנים שלי מגוייס למילחמה הזאת... אז עכשיו, ביחד, אתם ואני, ניצור הרבה שימחה, הרבה הרבה אהבה, ונאסוף כוח לבנות מחדש את כל מה שנהרס ולהמשיך את החיים בתיקווה!!!"
הילדים הסתכלו עלי מוקסמים, ויצאו בהתלהבות למסע! העברתי סדנאות לתלמידי בית הספר היסודי, לתלמידי חטיבת הביניים, וגם למורים. סדנת התיאטרון שלנו התקיימה באוהל ענק, בין ההריסות.

וכשחזרתי ארצה נשאבתי כולי אל תוך הפרוייקט של בית הספר הניסויי בחורפיש. ביום שלישי 27.11.2012 התקיים יום למידה למורים, למנהלים ולמפקחים מהצפון, וביה"ס סולטאן אל אטראש אירח את כולם. עם הצוות הנפלא של המורים הכנתי אירוח לתיפארת: הילדים ניגנו, שיחקו, רקדו... ריגשו את כולם בהתלהבותם, בשימחה ובסקרנות שאיפיינו את הדרך החדשה שהתחילו לצעוד בה.
הפרוייקטים הבאים של בראשית לשלום:
שבוע של סדנאות בבית הספר היהודי ברומא (מאוד מרגש, כי אין נביא בעירו, וזאת הפעם הראשונה, אחרי שנים בתחום, שאני מוזמנת לבית הספר של ילדותי).
ושני פרוייקטים של הפרלמנט האירופי: האחד בשיתוף עם מיכללת בית ברל, מיכללה מרמאללה ומיכללה מירדן, והשני עם שלושה בתי ספר מאירופה: גרמניה, יוון ואיטליה.
תודה למיכל בארי שממלאת את מקומי עם ילדי תיאטרון ארקובלנו כשאני לא בארץ. תודה לשחף פרנטי העושה נפלאות במישרד העמותה, ותודה לכל מי שמאמין שגם טיפה באוקיאנוס היא בעלת ערך בעולם צמא.


BACK HOME

Beresheet LaShalom Foundation

ON-LINE BROCHURE
SET TO MUSIC

Beresheet LaShalom Foundation's
You Tube Channel
BeresheetLaShalom

Troverete le ultime notizie e programmi di Beresheet LaShalom in Italiano sul nostro portale Masks Off, la rubrica dedicato alle attivita' di Angelica Edna Calò Livné con i raggazzi del'Arcobaleno. . .


Beresheet” is the first word of the Hebrew Bible,
and means “In the beginning. . .
Beresheet La'Shalom is the name of our foundation,
and signifies “
A Beginning for Peace”.

- top of page -

 Copyright Beresheet LaShalom Foundation © 2000-2012. All Rights Reserved. ~ Belindissima © MMVII